Ez a weboldal sütiket használ, hogy az oldal összes funkcióját elérje. További információt az adatkezeléssel kapcsolatban az Adatvédelmi tájékoztató oldalunkon talál. Amennyiben elfogadja a sütik használatát weboldalunknak, kérjük kattintson az Engedélyez gombra.

Átadták Szolnok legrangosabb díjait

2014-09-01

Szolnok Napja alkalmából a város legrangosabb díjait adták át hétfő este az Aba-Novák Agóra Kulturális Központban, az eseményen megjelentek a város vezetői, kulturális és gazdasági életének meghatározó szereplői és a korábbi díjazottak, köztük Anisits Ferenc, Szolnok Díszpolgára.  A rangos díjak, az Ezüst Pelikán Díj, a Szolnok Díszpolgára cím és a Szolnokért Emlékérem arany fokozata új birtokosainak életútját ezúttal is egy-egy kisfilm mutatta be röviden.

A díjak átadása előtt Szalay Ferenc polgármester hosszan sorolta azoknak a szolnokiságot erősítő embereknek, cégeknek, intézményeknek a nevét, akik túl azon, hogy jó hírét viszik városunknak a világban, az itt élők kötődését is erősítik tevékenységükkel. Az átadott díjak lényege is ebben rejlik: olyanok kapják, akik a mindennapokban hosszú évek, évtizedek óta példamutatóan tevékenykednek Szolnokért, akik személye követendő példa lehet a fiatalok számára.

Szolnok Díszpolgára 2014-ben: Tímár Sándor

A Kossuth-díjas koreográfus, táncpedagógus 1930. október 2-án született a szolnoki Ugar tanyák egyikén, kulák családba. Az első tánclépéseket nagyapjától tanulta. Miként ő is említi önéletrajzában: „Akkoriban még élt a környéken a néphagyomány, de a termelőszövetkezetek szervezésekor felborult minden”. Táncos nagykorúsága a gimnáziumi éveihez kapcsolódik. A Verseghy Ferenc Gimnázium regös cserkészcsapata a népi hagyományok, a népzene és néptánc ápolását tekintette elsődleges feladatának, így, mint becsületes tanyasi fiú, igen hamar beépült közéjük, a gimis táncegyüttes vezetője lett, s az első koreográfiáját is itt készítette el. Ebből az iskolai együttesből született a mai napig működő Tisza Táncegyüttes. 1954-től tagja lett a SZOT Művészegyüttesnek, melyet példaképe, az erdélyi származású Molnár István vezetett. 1958-ban elvállalta a Bartók Béla Táncegyüttes irányítását, melyet 22 évig vezetett. A Bartókban alakította ki azt az új néptáncpedagógiai módszert, mely elindította a táncházmozgalmat, s lehetőséget adott a néptáncnyelv alapos ismeretéhez, a táncköltészet, a koreográfia sokszínű kibontakoztatásához. 1980-tól 16 évig vezette a Magyar Állami Népi Együttest, amellyel számos hazai és külföldi fellépésen keresztül tartotta mozgásban a magyar néptánchagyományt. Közben az Állami Balett Intézet néptánc tagozatát is vezette, ahol hivatásos néptáncosokat képeztek. Tanítványa volt Román Sándor táncos, koreográfus is, aki Szolnokon alapította meg a világhírű ExperiDance együttesét. Az Állami Népi Együttesben feleségével, Tímár Böskével megalapították a magyar néptáncos utánpótlást, a Csillagszemű Gyermektáncegyüttest. A sok elismerés mellett SZOT-, Európa-, Erkel-, Magyar Örökség, Állami- és Kossuth-díjas Tímár Sándor máig a magyar néptánc legfontosabb, modernkori hagyományőrzője.

Ezüst Pelikán Díjas 2014-ben: Bryn Kahrl

Az Eagle Ottawa 2001-ben települt Szolnokra. A társaság mára a világ első számú autóipari beszállítója – jelenleg 15 európai ország 40 telephelyére, összesen 95 autótípushoz gyárt kárpitként, elsősorban üléshuzatként használt bőrtermékeket. A vállalat Szolnok legnagyobb magántulajdonú munkáltatójaként működik, jelenleg közel ezer főt foglalkoztat a helyi gyárban. Napjainkban, gazdasági szempontok alapján, megyénkben az egyik legjelentősebb vállalatként jegyzik. Az anyacég néhány éve Szolnokra telepítette a kutatás-fejlesztési bázisát is, a tavalyi gyárbővítéssel további 60 százalékkal növelte termelőkapacitását, s ez év végére szeretné a foglalkoztatotti létszámot 1200 körülire emelni. Mindebben jelentős része volt a szolnoki vállalkozás ügyvezető igazgatójának, az 1979-ben született Bryn Kahrlnak, aki 2012-től irányítja a céget, illetve a vállalat európai részlegének vezetője is egyben.

Ezüst Pelikán Díjas 2014-ben: Karmazin György

A Bi-Ka Logisztikai Kft. tulajdonosa 1966-ban született Szolnokon. Az üzletember számos díjat és kitüntetést tudhat magáénak, melyek kimagasló és példaértékű szakmai munkásságának méltó elismerései: 2006-ban az Év Logisztikai Menedzsere és az Év Vállalkozása; 2009-ben az Év vállalkozója; 2016-ben Magyar Gazdaságért-díj; 2013-ban Logisztikai Magiszter, valamint Jász-Nagykun-Szolnok Megye Gazdasági-díj. A Szent István Egyetem Gazdálkodás és Szervezéstudományok Intézetében idén nyáron doktorrá avatták. A felsőfokú intézményekben nem csak hallgatóként fordul meg, hiszen a Szolnoki Főiskola Kompetencia Tanácsának tagja, címzetes főiskolai docensként tanít logisztikai tantárgyakat. Mindemellett szakmai folyóiratokban, évkönyvekben publikál, s számos konferenciára hívják meg előadónak.

Ezüst Pelikán Díjas 2014-ben: Szolnoki Főiskola

Az itt élők számára nagyszerű biztonságérzetet adhat az a tény, amely szerint a középfokú oktatás kiválóan készíti fel a fiatalokat a szakmára és a továbbtanulásra. A nevelés, az oktatás és a képzés struktúrájában elengedhetetlen egy olyan felsőoktatási intézmény, amely képes alkalmazkodni a Szolnokon élők igényeihez és a város gazdasági elvárásaihoz. Szolnok város közismerten kiváló oktatási rendszerének tetetjén immár több mint fél évszázada áll a Szolnoki Főiskola. Az intézmény ma már három tudományterületen képez hallgatókat. Az agrár- és műszaki képzési 50 múltra tekinthetnek vissza, üzleti és gazdasági területen pedig 30 éves hagyományokkal rendelkezik. Az intézmény mindenkori oktatói, rektorai a kezdetektől fogva törekedtek arra, hogy a megyeszékhely és a felsőoktatási intézmény kapcsolatát a lehető legtöbb területen szorossá tegyék.

Szolnokért Emlékérem arany fokozata 2014-ben: Román Sándor

A cigándi fiú, Tímár Sándor növendékeként, több néptáncgyűjtő és -tanító körúton is részt vett. Egyéves amerikai tanulmányútja után – a kortárs tánctechnikák magyar néptáncba való beépítésével – 2000-ben létrehozza saját tánctársulatát, az ExperiDance-t. Szolnok különleges helyet foglal el az ExperiDance és Román Sándor életében is. A Schwajda György által vezetett Szigligeti Színház teremtette meg az alapokat ahhoz, hogy az ExperiDance mára világhírű, magyar nemzeti értékeket képviselő társulattá váljon. Szolnok volt az a műhely, mely iskolaként felnevelte, útjára engedte, és bármikor hazavárja kedves diákjait.

VISSZA

Tisztelt Olvasó! Szolnok hírei, programjai iOS és androidos mobiltelefonjáról is elérhetők. Töltse le az alkalmazásboltból a SzolnokApp mobil alkalmazást és olvassa mobiljáról a legfrissebb szolnoki információkat!

SzolnokApp link: http://info.szolnok.hu/app

További hírek

1500-nál is több laptopot kapnak a szolnoki diákok

2024-04-30

A kormány ebben a ciklusban a magyar köznevelés digitalizációját tűzte ki célul - jelentette ki dr. Maruzsa Zoltán, a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára a hétfői notebook-átadáson.

Átadták a megújult Véső úti Sportközpontot

2024-04-26
A sport jellemformáló, olyan erényekre tanít, amelyek aztán az egész élet során elkísérhetnek és a legnagyobb küzdelmekben segítenek, ilyen az alázat, a kitartás, a fegyelem és az együttműködés - mondta Schmidt Ádám a megújult Véső úti Sportközpont ünnepélyes átadásán pénteken.

Döntött a közgyűlés: ingyenes lesz a tömegközlekedés a diákok számára

2024-04-25
Szeptember 1-jétől ingyenessé válik a helyi tömegközlekedés a szolnoki diákok számára, de a képviselőtestület a helyi felsőoktatás fejlesztéséről, a parkolás könnyítéséről is tárgyalt csütörtökön.

Dr. Lőrincz Ambrusra emlékeznek

2024-04-25
2024. május 3-án 14 óra 30 perckor a Szolnoki Római Katolikus Temető nagy ravatalozójában szeretettel várjuk mindazokat akik ismerték és szerették, hogy közösen emlékezzünk meg róla.

Ötvenéves jubileumát ünnepli a pedagógiai szakszolgálat

2024-04-17

Fennállásának félévszázados jubileumát ünnepli a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Pedagógiai Szakszolgálat Szolnoki Tagintézménye, ebből az alkalomból Múlt és jövő a jelenben címmel rendeztek konferenciát a városháza dísztermében.